Вчителям

Пам'ятка учителю: профІлактика конфлІктІв

1. Пам'ятайте, що конфлікти набагато легше попередити, ніж завершити. Чим гостріше та довше конфлікт, тим трудніше його закінчити. Вчиться захищати свої законні інтереси без конф­ліктів.

2.   Ніколи не переворюйте учнів на інструмент боротьби   з адміністрацією школи, іншими вчителями, батьками школярів. Таким чином ви і своїх цілей не досягнете, і думку про себе колег та учнів зіпсуєте.

3.   Постійно контролюйте свої негативні емо­ції. У процесі спілкування такі емоції виконують негативні функції:

•  надають руйнівного впливу на здоров'я того, хто злиться;

•  погіршують якість мислення;

•  знижують об'єктивність оцінки оточуючих;

•  за законами емоційного зараження викликають відповідну не­приязнь у партнера по спілкуванню.

4.  Ніколи не з'ясовуйте відносини з адміністрацією школи, колегами та батьками школярів у присутності учнів.

5.  Не прагніть радикально, швидко, «лобовими» метода­ми переробляти учнів. Перевиховання та виховання школяра — процес довгий, який вимагає від учителя терпіння, розуму, тактовності та обережності.

6.  Оцінюючи результати навчання та поведінки школяра, завжди спочатку звертайте увагу на те, що йому вдалося зробити і чого досягти. Тільки після цього доречно і менш конфліктно сказати про недоліки учня. Позитивне у навчанні та вихованні учня,  по-перше, дозволяє підвищити ефективність роботи вчителя, по-друге, сприяє профілак­тиці конфліктів між педагогом та школярами.

7.  Ніколи на своїх уроках не давайте негативних оцінок діяльності та особистості інших учителів, адміністрації шко­ли, батьків.

8.  Пам'ятайте, що гарні взаємини з оточуючими - це велика громадська цінність. Кажуть, що хороша людина — не професія. Це вірно. Однак, якщо вчитель-професіонал конфлік­тний, то такий недолік можна порівнювати з достоїнством, пов'язан­им із гарним знанням предмета.

9.  Постійно навчайтеся без якихось умов любити або хоча б поважати всіх, починаючи з себе. Дітей в школі лю­бити чи поважати все ж набагато легше, ніж дорослих людей. Бо діти встигли принести набагато менше шкоди оточуючим та суспільству в порівнянні з дорослими.

10.  За своім соціально-психологічним статусом ви завжди вище будь-якого учня. Однак не варто зловживати своїм учи­тельським авторитетом. Краще намагайтеся підтримати авторитет, підвищуючи якість викладання та створюючи високоморальну атмосферу в класі.

11.  В усі часи у всіх народів складно було жити без почуття гумору. Сміх здатний попередити багато конфліктів. У сучасному світі, тим більше у школі, без почуття гумору взагалі прожити неможливо. Учитель без почуття гумору обмежено професійно придатний.